- Výročná správa školy za šk.rok 2019/2020
- Koncepcia a profilácia školy
- Štatút školy
- Organizačný poriadok
- Výročná správa za šk. rok 2005/2006
- Výročná správa za šk. rok 2006/2007
- Výročná správa za šk.rok 2007/2008
- Vnútorný poriadok školy
- Výročná správa za šk. rok 2008/2009
- Výročná správa za šk. rok 2009/2010
- Výročná správa školy za školský rok 2010/2011
- Povinné zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr
- Výročná správa školy za šk. rok 2011/2012
- Iskolai rendtartás - 2014. szeptember 1-től
- Výročná správa školy za šk. rok 2012/2013
- Výročná správa školy za šk. rok 2013/2014
- Výročná správa školy za šk. rok 2014/2015
- Výročná správa školy za šk. rok 2015/2016
- Výročná správa školy za šk. rok 2016/2017
- Výročná správa školy za šk. rok 2017/2018
- Výročná správa školy za šk.rok 2018/2019
- Štatút rady školy
- Prevádzkový poriadok školy_2016
- Prevádzkový poriadok školy_Zmeny od 1.9.2018
- Prevádzkový poriadok školy_2018
- Prevádzka a vnútorný režim ZŠ od 1.6.2020 do konca šk. roka 2019/2020 - Dodatok k prevádzkovému poriadku školy
Vnútorný poriadok školy
Základná škola - Alapiskola, Ul. Školská 348, 076 52 Veľký Horeš
V n ú t o r n ý p o r i a d o k š k o l y
1. Vnútorný poriadok pre žiakov
1.1. Dochádzka žiakov do školy
Žiaci sú povinní prichádzať do školy l5 min. pred začiatkom vyučovania, okrem dochádzajúcich žiakov, ktorým príchod závisí od aktuálneho cestovného poriadku autobusov. Počas vyučovacieho dňa nesmú opustiť priestor školy. Zo školy odchádzajú bezprostredne po skončení vyučovania. Dlhšie sa môžu zdržať len žiaci, ktorí zostávajú v ŠKD, alebo sa zúčastňujú na mimoriadnych podujatiach školy. Žiaci, ktorí čakajú na dopravné spoje, zdržiavajú sa na školskom dvore, v prípade nepriaznivého počasia – na základe pokynu dozor konajúceho učiteľa – na chodbe alebo v určenej učebni.
Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiada sám, prípadne jeho rodič triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Uvoľnenie z l vyuč. hodiny môže povoliť vyuč. učiteľ, z jedného dňa triedny učiteľ, z niekoľkých vyuč. dní riad. školy.
Ak sa žiak nezúčastní vyuč. pre chorobu, alebo inú vážnu príčinu, rodičia sú povinní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti do 3 dní a to ústne, alebo písomne. Žiak je povinný preukázať svoju absenciu triednemu učiteľovi aj lekárskym potvrdením. V odôvodnených prípadoch aj rodič môže ospravedlniť svojho dieťaťa, ale najviac len tri dni v polroku. Neprítomnosť žiaka v Školskom klube detí oznámia rodičia vychovávateľke.
Ak žiak nepreukáže hodnoverne príčinu absencie alebo triedny učiteľ dôvody nepovažuje za dostačujúce, vymeškané hodiny neospravedlní. Za neospravedlnené hodiny bude žiakovi navrhnuté niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania podľa Čl. 1.11, bod 3.
Ak žiak vymešká viac ako 40% z vyučovacích hodín z jednotlivých predmetov, resp. viac ako 200 vyučovacích hodín, na konci klasifikačného obdobia nebude klasifikovaný a opakuje ročník. V odôvodnenom prípade /napr. dlhodobé liečenie/ môže byť navrhnuté triednym učiteľom komisionálne preskúšanie.
1.2. Starostlivosť o zovňajšok
Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie čisto a hygienicky upravený, v primeranom slušnom oblečení, bez výstrednosti v úprave vlasov a zovňajška. Do triedy vstupuje v prezuvkách. Na telesnú výchovu si prináša úbor podľa pokynov vyučujúceho.
1.3. Príchod žiakov do školy
Školu otvára školník o 6.3O hodín. Vstup do šatní a do tried povoľuje dozor konajúci učiteľ o 7.50 hod. V prípade nepriaznivého počasia o 7.15 hod.
žiaci pred vstupom do budovy si očistia obuv, prezujú sa, topánky a vrchný odev uložia na pridelenom mieste. Do začiatku vyučovania zdržiavajú sa v triede a pripravujú sa na vyučovanie.
Prehľad o vyuč. hodinách a prestávkach :
l. hod. 8.05 - 8.50 hod. 7.hod. 13.50 - l4.35 hod.
2. hod. 9.00 - 9.45 " 8.hod. 14.40 - l5.25 "
3. hod. 10.00 - 10.45 "
4. hod. 10.55 - 11.40 "
5. hod. 11.50 - 12.35 "
6. hod. 13.00 - 13.45 "
1.4. Správanie sa žiakov na vyučovaní
Žiak prináša do školy výhradne veci potrebné k vyučovaniu: Učebnice a učebné pomôcky podľa rozvrhu hodín alebo podľa pokynu vyučujúceho. Je zakázané priniesť do školy také predmety, ktoré rozptyľujú pozornosť spolužiakov /hračky, karty, mobilné telefóny, audio alebo video prehrávače/ alebo ohrozujú bezpečnosť a zdravie žiakov. Taktiež je zakázané priniesť do školy väčšie množstvo peňazí a cenných predmetov.
Žiak zaujme svoje miesto hneď na začiatku hodiny, ktorá začína po zazvonení. Bez povolenia neopúšťa svoje miesto ani učebňu. Počas vyuč. sedí disciplinovane, sústredene sleduje výklad, plní prikázané povinnosti, pracuje samostatne, nevyrušuje a nerozptyľuje pozornosť spolužiakov.
Ak sa vyučujúci nedostaví včas na hodinu, po 5. min. službukonajúci žiak oznámi túto okolnosť v zborovni, príp. v kancelárií školy.
Ak chce žiak odpovedať, alebo sa vyuč. na niečo opýtať, prihlási sa zdvihnutím ruky. Vyvolaný žiak si sadne na pokyn učiteľa. Skúšanému žiakovi ostatní žiaci nesmú našepkávať. Rovnako nie je dovolené odpisovať školské ani domáce úlohy.
Žiak sa pripravuje na vyuč. doma, alebo v ŠKD. Ak sa z vážnych dôvodov nemohol pripraviť, alebo vypracovať domácu úlohu, ospravedlní sa príslušnému učiteľovi na začiatku vyuč. hodiny.
V triede a v školských priestoroch je každý žiak povinný zachovávať čistotu, chrániť školský majetok a udržiavať poriadok. Ak počas vyuč. vstúpi do triedy dospelá osoba, zdravia žiaci povstaním. Sadnú si len na pokyn učiteľa. Rovnako zdravia pri odchode z triedy. Na hodinách telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, rysovania a pracovného vyučovania ako aj pri písomných prácach žiaci nevstávajú.
Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu. Vyučujúci má právo zobrať od žiaka mobilný telefón, ktorý po pohovore s triednym učiteľom bude vrátený rodičovi.
1.5.Správanie žiakov cez prestávky
Prestávky využívajú žiaci na občerstvenie, oddych a na prípravu na vyučovaciu hodinu. Počas prestávok žiaci na základe pokynu dozor konajúceho učiteľa sa zdržujú na chodbe, v prípade priaznivého počasia na školskom dvore. Žiak spravidla nevstupuje do iných tried, činí tak len v odôvodnených prípadoch.
Presuny do iných priestorov /odborných učební, dielní, do telocvične/ sa robia organizovane pod vedením vyuč. učiteľa.
Žiak vstupuje do zborovne, riaditeľne, do kabinetu len na zavolanie po predchádzajúcom zaklopaní, alebo v sprievode učiteľa.
Službukonajúci žiak pripravuje pomôcky na vyuč. podľa pokynov vyuč., prípadne ich prináša z kabinetu. Bez prítomnosti učiteľa s nimi nemanipuluje.
Žiacke záležitosti vybavuje triedny učiteľ, prípadne samostatná odborná referentka školy /napr. potvrdenie o návšteve školy/.
V školskej jedálni sa žiaci správajú disciplinovane, zachovávajú zásady stolovania, poriadok a hygienické predpisy, pokyny vedúcej školskej jedálne, personálu v kuchyni a dozor konajúceho učiteľa /včasné platenie za stravu, prihlasovanie, odhlasovanie a pod./.
Na obedy sa dostavia vo vyhradenom čase medzi l2.35 – l3.00 hod.
1.6. Oslovovanie a pozdravy
Žiaci oslovujú svojich predstavených "pán učiteľ" /učiteľka, "pán riaditeľ", "pán zástupca", "pán školník" a pozdravujú ich dobré ráno, deň, večer. Takto pozdravujú aj cudzie osoby. Cudzím osobám ochotne poskytnú informácie, ak o to požiadajú.
1.7. Starostlivosť o učebnice, školské pomôcky a školské zariadenia
Žiak šetrí učebnice, učebné pomôcky školské zariadenia, školskú budovu a ostatný majetok. Ak žiak úmyselne, alebo z nedbalosti poškodí školský majetok, jeho rodičia sú povinní túto škodu nahradiť.
1.8. Samospráva triedy
V každej triede je vytvorená samospráva v zložení " predseda, podpredseda, pokladník, referenti /športový, prospechový, čistoty a iní - podľa potreby/.
Úlohou samosprávy je pomáhať triednemu učiteľovi v organizovaní triedneho kolektívu počas prestávok, v čase mimo vyučovania, najmä v záujmovej činnosti. Predseda dbá o dodržiavanie vnútorného poriadku žiakmi, spolupracuje s triednym učiteľom, prejednáva s triednym učiteľom oprávnené požiadavky a návrhy kolektívu, pripravuje náplň na triednické hodiny, ktoré tiež vedie. Pokladník vyberá od žiakov triedy vstupné na kultúrne podujatia, predplatné za spoločne odoberané časopisy, nevyberá však väčšie sumy ako napr. na školský výlet. Referenti sledujú príslušný úsek činnosti a podávajú o tom správy na triednických hod.
Žiaci v poradí, ktoré stanoví tr. učiteľ, vykonávajú službu v triede - týždenníci. Starajú sa o vyvetranie tried cez prestávky a pomáhajú vyuč. v príprave učebných pomôcok /prinášanie, odnášanie do kabinetu/,zabezpečujú dostatok kriedy, rysovacie potreby na tabuľu, starajú sa o čistotu tabule a robia drobné služby podľa pokynov vyučujúceho.
1.9. Zdravotná starostlivosť
Žiak je povinný dbať o svoje zdravie a bezpečnosť dodržiavaním hygienických zásad a zásad bezpečnosti a ochrany zdravia.
Vhodne sa oblieka podľa počasia a ročného obdobia
Žiak sa podrobuje preventívnym prehliadkam a v prípade onemocnenia individuálnemu lekárskemu vyšetreniu a liečebnej procedúre.
Ak žiak onemocnie v škole, triedny učiteľ alebo riaditeľ školy telefonicky oznámi túto skutočnosť rodičom. Škola v rámci zdravotnej starostlivosti o žiakov postupuje podľa závažnosti onemocnenia žiaka /napr. zabezpečí odvoz žiaka domov alebo do nemocnice, v prípade potreby zavolá rýchlu zdravotnú pomoc/.
Žiaci nesmú fajčiť, piť liehové nápoje, užívať alebo sprostredkovať narkotiká.
Na školských vychádzkach, výletoch, exkurziách sa žiaci riadia podľa pokynov vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržujú miesto a termín sústredenia. Vo vlaku a dopravných prostriedkoch sa správajú disciplinovane. Nerušia cestujúcich hlavne hovorom, pokrikovaním a zbytočným pobehávaním. Na frekventovaných miestach, na nástupištiach a v závodoch sa disciplinovane podriaďujú pokynom dopravného personálu a sprievodcov zo závodov.
1.l0. Správanie žiakov mimo školy
Žiak je povinný slušne sa správať v čase mimo vyučovania, počas voľných dní i počas školských prázdnin. K svojim rodičom, súrodencom priateľom a spolužiakom sa správa úctivo, zdvorilo, čestne a priateľsky.
Žiak je zdvorilý voči dospelým občanom, najmä k starým, chorým ľuďom a ženám. Uvoľňuje im cestu a miesto v dopravných prostriedkoch. Starým a telesne postihnutým občanom ochotne pomáha pri prechode cez križovatku, pri nástupe a výstupe z dopravného prostriedku a pod. Chráni mladších žiakov a deti.
Na cestách, na uliciach a križovatkách dodržiava dopravné predpisy. V mestách sa riadi pokynmi príslušníkov dopravných orgánov, alebo osvetlenými signálmi.
Nesmie sa zdržiavať v podnikoch verejného stravovania, v ktorých sa predávajú alkoholické nápoje, dlhšie ako potrebuje na konzumáciu objednaného jedla a občerstvenia.
Vo večerných hod. sa nesmie zdržiavať bez dozoru na ulici, na verejných priestranstvách, zúčastňovať sa na verejných spoločenských, kultúrnych a športových podujatiach. Ak chce takéto podujatie navštíviť, vyžiada si vopred povolenie tr. učiteľa.
Večerné hodiny sa začínajú :
V zimnom období od 1.11. do 31.3. - od 19.00 hod.
V letnom období od 1.4. do 31.10 - od 21.00 hod.
Žiak môže byť členom spoločenských organizácií, kde sa členstvo žiakov pripúšťa. Jeho aktívna činnosť v týchto organizáciách nesmie ísť na úkor plnenia školských povinností.
Ak by žiak pre mimoškolskú vzdelávaciu alebo záujmovú činnosť v niektorej inštitúcií, alebo organizácií neplnil primerane svoje školské povinnosti a aj po napomenutí si trvale zhoršoval prospech, triedny učiteľ má právo po dohode s príslušnou organizáciou a po upozornení rodičov zastaviť mu na určitú dobu aktívnu činnosť.
Žiak je povinný každé verejné vystúpenie oznámiť triednemu učiteľovi.
Žiaci, ktorí sa správajú v škole i mimo školy príkladne, ktorí si vzorne a svedomite plnia povinnosti, pomáhajú iným, prípadne vykonávajú statočný čin, môžu dostať pochvaly a odmeny.
Žiaci, ktorí porušujú pravidla školského poriadku, môžu byť disciplinárne riešení podľa platných smerníc /Čl. 1.11., bod 2/
Učitelia upozornia na ich priestupky rodičov buď osobne, zápismi v žiackej knižke, písomne alebo predvolaním do školy. V odôvodnených závažných prípadoch po predchádzajúcom prerokovaní s rodičmi môžu byť preradený na inú školu.
1.11. Výchovné opatrenia
- Za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív sa udeľuje žiakovi pochvala. Škola udeľuje pochvaly ústne alebo písomne:
- pochvalu od vyučujúceho do Poznámok k práci žiakov v Klasifikačnom zázname,
- pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky žiaka,
- pochvalu od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy,
- pochvalu od riaditeľa školy pred kolektívom triedy, školy,
- diplom,
- knižnú odmenu.
- Za závažné alebo opakované previnenia bude udelené žiakovi výchovné opatrenie, ktoré spravidla predchádza zníženiu známky zo správania. Aj za jedno previnenie možno udeliť výchovné opatrenie na posilnenie disciplíny. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení :
- zápis do žiackej knižky
- zápis do Poznámok k práci žiakov do Klasifikačného záznamu
- napomenutie od triedneho učiteľa
- pokarhanie od triedneho učiteľa
- pokarhanie od riaditeľa školy
- Za 1 – 4 neospravedlnené hodiny triedny učiteľ navrhne pokarhanie od triedneho učiteľa
- Za 5 – 15 neospravedlnených hodín ( t.j.1-2 vyučovacie dni) triedny učiteľ navrhne pokarhanie od riaditeľa školy
- Za 16 – 50 neospravedlnených hodín triedny učiteľ navrhne zo správania stupeň 2 (uspokojivé)
- Za 51 – 100 neospravedlnených hodín triedny učiteľ navrhne stupeň 3 ( menej uspokojivé)
- Nad 100 neospravedlnených hodín triedny učiteľ navrhne stupeň 4 (neuspokojivé).
- Za neospravedlnené hodiny bude žiakovi navrhnuté niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.
- Pri počte viac ako 15 vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín v jednom mesiaci, škola oznámi zanedbávanie povinnej školskej dochádzky dieťaťa obci.
- Ak si žiak do školy neprinesie žiacku knižku, záznam sa zapíše do Poznámok k práci žiakov v Klasifikačnom zázname. Ak zabudne žiacku knižku 10 a menej ráz za polrok, triedny učiteľ mu udelí napomenutie alebo navrhne niektoré výchovné opatrenia. Ak zabudne žiacku knižku viac ako 10 – krát za polrok, bude mu navrhnutá znížená známka zo správania.
- V prípade, ak si opakovane bez vážnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže triedny učiteľ udeliť napomenutie alebo navrhnúť niektoré z výchovných opatrení alebo zníženú známku zo správania.
1.12. Hodnotenie a klasifikácia správania
- Dodržiavanie pravidiel správania a tohto školského poriadku školy počas klasifikačného obdobia je kritériom na hodnotenie a klasifikáciu žiakov.
- Správanie žiaka sa klasifikuje so zreteľom na jeho vek, prípadne so zreteľom na jeho iné osobitosti.
- Požiadavky na klasifikáciu správania:
- Stupeň 1- veľmi dobré
Žiak uvedomelo dodržiava školský poriadok a ustanovenia vnútorného poriadku školy. Ojedinelo sa dopúšťa menej závažných previnení. - Stupeň 2- uspokojivé
Žiak sa závažnejšie previní, alebo opakovane menej závažne previní, neprispieva ku korektným vzťahom medzi spolužiakmi. Je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť. - Stupeň 3- menej uspokojivé
Správanie žiaka v škole i mimo školy je v rozpore s pravidlami správania a ustanoveniami vnútorného poriadku školy. Aj po udelení pokarhania od riaditeľa sa dopúšťa ďalších previnení. - Stupeň 4 – neuspokojivé
Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a vnútorný poriadok školy. Zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných spolužiakov
- Stupeň 1- veľmi dobré
1.13. Práva žiakov
- Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie.
- Každý žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
- Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený. Pri ústnej odpovedi je oboznámený s výsledkom hodnotenia ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických činností sa žiak dozvie najneskôr do 10 dní, pričom má právo do nich nahliadnuť.
- Žiaci so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaný so zohľadnením ich postihnutia. Týka sa to všetkých vyučovacích predmetov, v ktorých sa prejavuje postihnutie žiaka, aj v klasifikácií správania. Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania a ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy jeho správania v škole, prípadne nedostatočné učebné výsledky, dôsledkom zdravotného postihnutia.
- Žiak 5. – 9. ročníka, ktorý je na konci II. polroka klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov, má právo vykonať posledný augustový týždeň pred novým školským rokom opravné skúšky.
- Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor na triednických hodinách.
- Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
- Žiak má mať všetky možnosti na hru a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelávanie.
- Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
- Žiak má právo zúčastniť sa na žiackej samospráve v rámci triedy.
- Žiaci majú právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky a knižnicu.
- Majú právo prihlásiť sa do záujmového krúžku, ktorý je organizovaný v škole a zapojiť sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
- Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu a koordinátora drogovej prevencie.
- Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti, využívania. Preto treba, aby toto svoje právo uplatnil prostredníctvom svojho triedneho učiteľa, koordinátora prevencie, výchovného poradcu alebo iného učiteľa školy, prípadne na problém môže upozorniť školu zástupcovia žiaka.
2.Vnútorný poriadok pre učiteľov
2. l. Povinnosti učiteľa
Učiteľ, vychovávateľ je povinný v škole byť v čase určenom jeho rozvrhom, v čase porád a schôdzok, v čase určenom na prechodné zastupovanie iného učiteľa. Neskorý príchod do práce hlási učiteľ ihneď riad. školy /zástupcovia/ a vysvetlí mu príčinu oneskorenia.
Ak učiteľ, vychovávateľ nemôže nastúpiť do práce pre chorobu, alebo inú vážnu príčinu, oznámi to čo najskôr telefonicky, alebo prostredníctvom inej osoby riad. školy.
Učitelia prichádzajú do školy l5 minút pred začiatkom vyuč. Do začiatku vlastnej vyuč. hodiny si pripravujú učebné pomôcky a ostatný materiál na vyučovanie.
Učiteľ poverený dozorom prichádza do školy 15 minút pred začiatkom prvej vyuč. hodiny a opustí školu po poslednej vyuč. hodine .
Vyučujúci učitelia sa pripravujú na každú vyuč. hod., začínajúci učitelia robia aj písomnú prípravu, ktorá má obsahovať najmä výchovno-vzdelávací cieľ, štruktúru hodiny, metódy a formy, rozsah učebnej látky a spôsobu precvičenia a utvrdenia. Vyuč. dbajú na efektívne využitie pracovného času, na správne využívanie učební, zošitov, tabule didaktickej techniky a učebných pomôcok. Prebranú učebnú látku zapíše vyučujúci do tried. knihy priamo na vyuč. hodine. Po skončení hodiny uloží triednu knihu na vyhradenom mieste.
Pri vyuč. pracuje učiteľ podľa platných učebných osnov a používa len schválené učebnice, učebné texty a pomocné knihy. Nemá právo žiadať od žiakov, aby si obstarali neschválené školské potreby, alebo materiál na vyučovanie, ktorý je priveľmi nákladný, alebo ho ťažko dostať.
Učiteľ si všíma zdravotný stav žiakov, dbá o dodržiavanie pravidiel, ktoré určil pre školu okresný hygienik, učí žiakov zachovávať osobnú hygienu, starať sa o úpravu zovňajška, vštepuje im návyky kultúrneho života a vedie ich k šetrnému pomeru ku školskému zariadeniu a k ostatnému spoločnému vlastníctvu, v čom im predchádza príkladom.
Učí žiakov zachovávať pravidlá bezpečnosti práce, pravidlá dopravnej bezpečnosti, požiarnej ochrany a CO. Sám vykonáva svoje povinnosti tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť žiakov pri výchovno-vzdelávacej práci, za ich zdravie a ochranu pri tejto práci zodpovedá.
Spolupracuje s rodičmi zverených deti, rodič. združením. Rodičov na ich želanie na triednych združeniach, prípadne na individuálne dohodnutej schôdzke informuje o prospechu a správaní žiakov.
V pracovnom čase určenom všeobecnými predpismi je učiteľ povinný plniť normálnu mieru vyuč. povinnosti, obstarávať práce súvisiace s vyuč./výchovnou činnosťou/ a práce, ktoré mu uložia osobitné predpisy alebo vedenie školy v súlade s pracovným poriadkom.
Učiteľ je povinný na príkaz riaditeľa /zástupcu/ zastupovať prechodne neprítomného pracovníka a v prípade potreby prevziať vyuč. nad normálnu mieru vyuč. povinnosti. Túto povinnosť nemožno ukladať tehotným učiteľkám a tiež tým, ktoré sa starajú o dieťa mladšie ako l rok.
Učiteľ je povinný dbať na hladký presun žiakov do odbornej učebne, do telocvične a na ihriská, do školskej dielne, na školský pozemok, ďalej sprevádzať žiakov na exkurziách, výletoch a na mimoškolských podujatiach.
Učiteľ je povinný sledovať oznamy vedenia školy a dodržiavať predpisy. Nie je dovolené v školských priestoroch fajčiť a používať alkoholické nápoje.
Každý učiteľ spolupracuje s triednymi učiteľmi, zúčastňuje sa práce v predmetovej komisii alebo metodickom združení podľa zadelenia.
2.2. Povinnosti triednych učiteľov
Triedny učiteľ má vedúcu úlohu pri výchove žiakov svojej triedy a pomáha koordinovať úsilie všetkých vyuč. o zvyšovanie celkovej úrovne ich vedomosti. Získava a zhromažďuje informácie o žiakoch a podľa potreby vypracováva ich komplexné hodnotenie. Sleduje správanie triedy, dochádzku žiakov svojej triedy do školy, celkový prospech žiakov a po dohode s ostatnými učiteľmi robí opatrenia na koordináciu náročnejších domácich úloh, skúšania a pod.
V rámci svojich povinnosti tr. učiteľ vedie:
- triednu knihu,
- triedny výkaz a ostatnú pedagogickú agendu týkajúcu sa triedy,
- najpotrebnejšiu administratívnu agendu, ktorá bezprostredne súvisí s pedagogickým vedením triedy, ak ju nemôže vykonávať administratívna sila.
Sleduje mimoriadnu a mimoškolskú činnosť svojej triedy.
Spolupracuje s vychovávateľkou ŠKD v otázkach výchovy žiakov svojej triedy. Zodpovedá za školskú dochádzku žiakov a vykonáva opatrenia pre zabezpečenie pravidelnej dochádzky najmä žiakov rómskeho pôvodu, ktorú denne sleduje a eviduje. Posledný deň v mesiaci predkladá vedeniu školy zoznam žiakov s nepravidelnou školskou dochádzkou a počtom zameškaných ospravedlnených a neospravedlnených hodín.
Raz týždenne usporiada tried. hodiny, na ktorých bude riešiť problémy triedy /nástenky, výzdoba, správanie a prospech .../
2.3. Povinnosti správcov kabinetov a odborných učební
Učiteľ poverený správou kabinetu vedie evidenciu učebných pomôcok, dáva návrhy na doplnenie kabinetu a zbierok, stará sa o bezpečné uloženie a manipuláciu o údržbu. Dbá o to, aby látky zdraviu škodlivé a nebezpečné boli uložené tak, aby nepovolané osoby /žiaci, upratovačka/ nemali k ním prístup.
Správca telocvične dbá o to, aby žiaci vstupovali do telocvične len pod dozorom učiteľa alebo zodpovedného cvičiteľa. To isté platí pre učiteľov vyuč. v odborných učebniach.
Kľúče od kabinetov a zbierok opatruje vedúci kabinetu a pomôcky vydáva pred vyučovaním cez prestávky a dbá o ich včasné vrátenie.
Vedúci kabinetu každoročne robí fyzickú inventúru a podáva návrhy na vyradenie opotrebovaných a prevádzky neschopných predmetov.
Vedúci kabinetu je hmotne zodpovedný za stratu, príp. za zničenie, alebo poškodenie učebných pomôcok nedbalosťou alebo neodborným zaobchádzaním.
2.4. Povinnosti učiteľov určených na dozor a služby
Učiteľ vykonáva dozor nad žiakmi v škole, pred vyučovaním, po vyučovaní a cez prestávky. Pri rozvrhu dozoru sa postupuje podľa rozvrhu, ktorý schvaľuje riaditeľ školy a tento sa vyvesí na viditeľnom mieste. Dozor nad žiakmi v škole sa začína 15 minút pred začiatkom vyučovania. Ak riaditeľ školy výnimočne povolí niektorým žiakom, ktorí sú mimo obvodu školy zdržiavať sa v škole ešte skôr, resp. cez popoludnie, alebo neskôr po vyučovaní, zabezpečí, aby nezostali bez dozoru. Toto vyznačí v rozvrhu dozoru.
Učitelia, prípadne pedagogickí zamestnanci vykonávajú podľa pokynu riaditeľa pedagogický dozor nad žiakmi aj mimo školy, pri praktickom vyučovaní, na exkurziách, počas inej činnosti predpísanej učebnými osnovami, počas účasti žiakov na súťažiach školy, pri ich príprave na spoločenské, kultúrne a iné podujatia usporiadané školou. Uvedení zamestnanci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni a všetci výchovní zamestnanci sú povinní stolovať so žiakmi, dozerať na kultúrnosť stolovania a spoločenské správanie sa žiakov v jedálni a to podľa pokynov riaditeľa školy po dohode s vedúcou ŠJ. Dozor v jedálni možno zabezpečiť aj učiteľmi, prípadne ostatnými pedagogickými zamestnancami, ktorí sa nestravujú v jedálni.
Záverečné ustanovenia
Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov a pedagógov školy. Tento vnútorný poriadok školy nadobúda platnosť dňom 1.9.2014.
Vo Veľkom Horeši, 01.09.2014
Ing. Tibor Kovács – riaditeľ školy
- Za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív sa udeľuje žiakovi pochvala. Škola udeľuje pochvaly ústne alebo písomne: