- Výročná správa školy za šk.rok 2019/2020
- Koncepcia a profilácia školy
- Štatút školy
- Organizačný poriadok
- Výročná správa za šk. rok 2005/2006
- Výročná správa za šk. rok 2006/2007
- Výročná správa za šk.rok 2007/2008
- Vnútorný poriadok školy
- Výročná správa za šk. rok 2008/2009
- Výročná správa za šk. rok 2009/2010
- Výročná správa školy za školský rok 2010/2011
- Povinné zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr
- Výročná správa školy za šk. rok 2011/2012
- Iskolai rendtartás - 2014. szeptember 1-től
- Výročná správa školy za šk. rok 2012/2013
- Výročná správa školy za šk. rok 2013/2014
- Výročná správa školy za šk. rok 2014/2015
- Výročná správa školy za šk. rok 2015/2016
- Výročná správa školy za šk. rok 2016/2017
- Výročná správa školy za šk. rok 2017/2018
- Výročná správa školy za šk.rok 2018/2019
- Štatút rady školy
- Prevádzkový poriadok školy_2016
- Prevádzkový poriadok školy_Zmeny od 1.9.2018
- Prevádzkový poriadok školy_2018
- Prevádzka a vnútorný režim ZŠ od 1.6.2020 do konca šk. roka 2019/2020 - Dodatok k prevádzkovému poriadku školy
Iskolai rendtartás - 2014. szeptember 1-től
Základná škola - Alapiskola, Ul. Školská 348, Veľký Horeš
I s k o l a i r e n d t a r t á s
Az iskola belső rendszabályának /Vnútorný poriadok školy/ rövid kivonata a magyar tanítási nyelvű osztályokat látogató tanulók számára
- A tanuló köteles 15 perccel a tanítás megkezdése előtt megérkezni az iskolába, kivéve a beutazó tanulót, aki az aktuális autóbusz-menetrend alapján érkezik az iskolába. A tanuló a tanítási nap alatt nem hagyhatja el az iskola területét. Az iskolából a tanítás befejeztével távozik. Huzamosabb ideig csak azok a tanulók tartózkodhatnak az iskolában, akik az iskolai klubot látogatják, vagy valamilyen rendezvényen vesznek részt. Az autóbuszra várakozó tanulók az ügyeletes tanító utasítása alapján, az iskola udvarán, rossz időjárás esetén az épületben tartózkodnak, kivéve azon tanulókat, akik szülői engedéllyel rendelkeznek az iskola területének korábbi elhagyására.
- Ha a tanuló előre ismert okból kifolyólag nem mehet iskolába, saját maga, esetleg szülei révén engedélyt kér az osztályfőnöktől a tanításról való távolmaradásra. Egy tanítási óráról felmentést az illetékes tanító, egy tanítási napról az osztályfőnök adhat. Néhány napra szóló felmentést az igazgató engedélyezhet.
- Ha a tanuló a tanításról betegség vagy más fontos ok miatt hiányzik, szülei kötelesek legkésőbb 3 napon belül jelenteni az osztályfőnöknek a távolmaradás okát. Az iskolai klubból való hiányzást a nevelőnőnek kell jelenteni. A tanuló a tanításról való távolmaradását orvosi igazolással köteles igazolni. Indokolt esetben, egy iskolai félévben 3 alkalommal szülői igazolás is elfogadható. Amennyiben az osztályfőnök nem tekinti elfogadhatónak az igazolást, a mulasztást igazolatlannak minősíti, és figyelmeztetést küld a szülőknek. Az igazolatlan tanórák következményeként a tanuló megrovásban részesül, illetve az magaviseleti érdemjegyének lerontására kerül sor:
1 – 4 igazolatlan tanóra után a tanuló osztályfőnöki megrovásban, 5 – 15 igazolatlan tanóra után igazgatói megrovásban részesül
16 – 50 igazolatlan tanóra: 2
51 – 100 igazolatlan tanóra: 3
100 igazolatlan tanórától több: 4
- Ha a tanuló az adott osztályzási időszakban az egyes tantárgyak tanóráinak 40 % - áról, illetve összesen több mint 200 tanóráról hiányzik, akkor nem osztályozható, és évfolyamot ismétel. Indokolt esetben /Pl. hosszan tartó betegség/ az osztályfőnök bizottság előtti vizsgát javasolhat.
- A tanuló köteles tisztán és az egészségügyi követelményeknek megfelelően, mértéktartó, rendes öltözetben, feltűnés nélküli hajviselettel és külsővel iskolába járni. Mielőtt a tanterembe lép, cipőt vált. A testnevelés órákra megfelelő tornaöltözéket hoz magával.
- Az iskolát az iskolagondnok nyitja ki 6.30 órakor. Az ügyeletes tanító 7.50 – kor engedélyezi az öltözőbe és az osztályba lépést. Rossz idő esetén a tanulók a pavilonba lépés előtt megtisztítják cipőiket, majd áthuzakodnak, cipőjüket illetve kabátjukat elhelyezik a számukra kijelölt helyen. A tanítás kezdetéig az osztályban tartózkodnak, és készülnek a tanítási órára.
- A tanuló csakis a tanuláshoz nélkülözhetetlen eszközöket hozhat iskolába: Tankönyveket és tanszereket az órarend vagy a tanító utasítása szerint. Tilos olyan tárgyakat iskolába hozni, amelyek az osztálytársai figyelmét elvonják /játékok, kártyák, mobiltelefonok, hang- és videó lejátszók, stb./, esetleg veszélyeztetik a tanulók biztonságát és egészségét. Ezen tárgyakat a tanítónak joga van elvenni, amit a szülő az osztályfőnökkel történő megbeszélés után, személyesen vehet át. Hasonlóan tilos az iskolába nagyobb pénzösszeget és értéktárgyakat magával hozni.
- Csengetés után a tanuló az ülésrendnek megfelelően elfoglalja a helyét. Engedély nélkül sem helyét, sem pedig a tantermet nem hagyhatja el. A tanuló a tanítás alatt fegyelmezetten ül, figyelmét a tanító magyarázatára összpontosítja, teljesíti a kijelölt feladatokat, önállóan dolgozik, nem vonja el osztálytársai figyelmét.
- Ha a tanító 5 perc eltelte után sem jelenik meg a tanórán, az ügyeletes tanuló közli ezt a tényt a tanácsteremben illetve az iskola titkárságán.
- Ha a tanuló felelni akar vagy a tanítótól kérdezni akar valamit, felemelt kézzel jelentkezik. A felszólított tanuló csak a tanító utasítására ülhet le. Nem szabad a felelésre felszólított tanulónak súgni. Ugyanúgy nem szabad a tanulónak az iskolai vagy házi feladatot máséról leírni.
- A tanuló otthon vagy az iskolai klubban készül fel a tanításra. Ha fontos ok miatt nem tudott felkészülni, vagy a házi feladatát nem tudta elkészíteni, köteles a tanítási óra elején az illetékes tanítónak bejelenteni és igazolni.
- A tanteremben és az iskolaépületben minden tanuló köteles ügyelni a rendre és a tisztaságra, óvni az iskola vagyonát. Ha tanítás közben felnőtt személy lép a tanterembe, a tanulók felállással üdvözlik, s csak a tanító utasítására ülnek le. Hasonlóképpen felállással köszöntik a tanteremből távozó felnőttet is.
- A tanítási idő alatt a mobiltelefon használata tilos. A mobiltelefon használatát csak indokolt esetben a tanító, az osztályfőnök vagy az iskolaigazgató engedélyezheti.
- Az óraközi szüneteket a tanuló felfrissülésre, pihenésre, szükséglete elvégzésére és a következő tanítási órára való felkészülésre használja. Az otthonról hozott „tízórait” lehetőleg a 2. tanóra utáni szünetben fogyasztja el. Az ügyeletes tanító utasítására az iskola folyosóján, jó időjárás esetén, az iskola udvarán tartózkodik. A tanuló csak indokolt esetben léphet be más tanterembe.
- Helyváltoztatás, más pavilonokba való átjárás /laboratóriumba, számítástechnikára, műhelybe, tornaterembe/ csak szervezett formában, tanítói felügyelettel történhet.
- A tanuló a tanári illetve igazgatói szobába, esetleg szertárba csak hívásra előzetes kopogtatás után vagy tanító kíséretében léphet be.
- Az ügyeletes tanulók a tanító utasítása szerint előkészítik a megfelelő segédeszközöket a tanítási órára.
- A tanulókkal kapcsolatos ügyintézés /pl. iskolalátogatási igazolás kiadása/ az osztályfőnök illetve az iskolai szakreferens feladata.
- Az iskolai étkezdében a tanulók csak az étkezés ideje alatt / 12.35 – 13.00 óra / tartózkodhatnak. Az étkezdében és az asztalnál fegyelmezetten viselkednek. Az iskolai étkezde vezetőjének, a többi alkalmazottnak és az ügyeletes tanítónak a utasításait betartják.
- Megszólítások: igazgató bácsi, tanító néni, tanító bácsi, takarító néni, iskolagondnok bácsi, szakács néni. Köszönések: jó reggelt, jó napot, jó estét, csókolom. A tanulók így köszöntik az iskolában tartózkodó más felnőtt személyeket is.
- A tanuló megkíméli tankönyveit, a szemléltetőeszközöket, az iskola berendezését, az iskolaépületet és egyéb értékeket. Ha a tanuló szándékosan vagy vigyázatlanságból megrongálja az iskola vagyonát, szülei kötelesek az okozott kárt megtéríteni.
- Az osztályönkormányzat összetétele: elnök, alelnök, pénztáros, valamint különböző felelősök /tanulmányi, sport, kulturális, …/. Fő feladata segíteni az osztályfőnök munkáját az osztály kollektívájának építésében.
- A tanuló köteles óvni egészségét a higiénia, a biztonság és az egészségvédelem alapelveinek betartása által. Az évszaknak és az időjárásnak megfelelően öltözködik.
- A tanulók az iskolai kirándulásokon betartják a kirándulás vezetőjének és a többi tanítónak az utasításait. A találkozás helyén időben jelennek meg. Illedelmesen viselkednek a közlekedési eszközökön, hangoskodásukkal, szaladgálásukkal nem zavarják az autóbusz vezetőjét, a vonaton a többi utas nyugalmát.
- A tanulónak tilos dohányozni, szeszes italt és egyéb drogot fogyasztani, pénzre játszani mind az iskolában, mind pedig az iskolán kívül.
- A tanuló köteles illedelmesen viselkedni a tanítási időn kívül is, a szabad napokon és az iskolai szünidőben. Szüleivel, testvéreivel, barátaival és osztálytársaival szemben tisztelettudó, udvarias, becsületes és barátságos.
- A tanuló udvarias a felnőttekkel szemben, segítőkész és előzékeny különösen az öregekkel, betegekkel és a nőkkel szemben, valamint védelmébe veszi a nála fiatalabb tanulókat és kisgyerekeket.
- Az országutakon, utcákon betartja a közlekedés szabályait.
- Olyan étteremben, ahol szeszes italt is felszolgálnak, csak addig tartózkodhat, amíg az ételt és a frissítőt elfogyasztja.
- Az esti órákban /október 1-től március 31-ig 19.00 órától, április 1-től szeptember 30-ig 21.00 órától/ nem szabad felügyelet nélkül az utcákon, tereken tartózkodnia, nem szabad továbbá nyilvános szórakozóhelyeken, kulturális és sportrendezvényeken részt vennie.
- A tanuló tagja lehet olyan társadalmi szervezetnek, ahol a tagsága engedélyezett, A szervezetben vagy érdekkörben való aktivitás nem mehet a tanulmányi kötelezettségek teljesítésének rovására. Amennyiben ezen okból kifolyólag sor kerül a tanulmányi eredmények romlására, és javulásra az osztályfőnöki figyelmeztetés után sem kerül sor, az osztályfőnöknek jogában áll az adott szervezettel megegyezésben és a szülők figyelmeztetése után a tanuló tagságát az adott szervezetben felfüggeszteni.
- A tanuló köteles minden nyilvános fellépéséről tájékoztatni az osztályfőnököt.
- Azon tanulók, akik az iskolában vagy az iskolán kívül példásan viselkednek, becsülettel teljesítik feladataikat és másoknak segítenek, dicséretben részesülhetnek.
- Azon tanulók, akik vétenek az iskolai rendtartás valamelyik pontja ellen, megrovásban részesülnek.
- A tanítók a tanulók kihágásairól a tanulmányi könyvecskébe való beírás által vagy személyesen, a szülő iskolába való behívatása által tájékoztatják a szülőket. Indokolt súlyos esetekben a szülőkkel való megbeszélés után a tanuló áthelyezhető más iskolába.
- A tanuló az iskolai és iskolán kívüli példás magaviseletéért, mintaszerű és lelkiismeretes kötelességteljesítéséért, esetleg derék becsületes cselekedetért szóbeli vagy írásbeli dicséretben és jutalomban részesülhet:
- tanítói dicséret beírása az osztályozó ívbe,
- tanítói dicséret beírása a tanulmányi könyvecskébe,
- osztályfőnöki dicséret az osztály előtt,
- igazgatói dicséret az osztály vagy az iskola tanulói előtt,
- oklevél,
- könyvjutalom.
- Ha a tanuló megsérti az iskolai rendtartást, a fegyelem megerősítése érdekében már egy kihágást követően is megrovásban részesülhet. A kihágás súlyosságától függően a fegyelmezés lehet:
- beírás az osztályozó ívbe,
- beírás a tanulmányi könyvecskébe,
- osztályfőnöki figyelmeztetés,
- osztályfőnöki megrovás,
- igazgatói megrovás. Amennyiben a tanuló magatartása továbbra sem javul, leromlik a magaviseleti érdemjegye.
- Az igazolatlan tanórák következményeként a tanuló megrovásban részesül, illetve az magaviseleti érdemjegyének lerontására kerül sor a rendtartás 1.3. pontja szerint.
- Ha a tanulónak egy hónapban több mint 15 igazolatlan tanórája van, akkor arról az iskola írásban értesíti a községet.
- A tanulmányi könyvecske otthon felejtését a tanító bejegyzi az osztályozó ívbe. Amennyiben ez a félév során 10 vagy annál kevesebbszer fordul elő, az osztályfőnök a tanulót figyelmezteti, és valamelyik megrovásra tesz javaslatot. Több mint 10 otthon felejtése a tanulmányi könyvecskének a magaviselet jegy lerontásával jár.
- A tanszerek rendszeres és indokolatlan otthon felejtése következményeként a tanuló a 11.1. pontban leírtak alapján fegyelmezésben részesül.
- A viselkedés szabályainak és ezen rendtartás rendelkezéseinek betartása az osztályozási időszak alatt /negyedév, félév/ kritériuma a tanuló magaviseletének értékelésére és osztályozására.
- A magaviselet értékelése a tanuló életkorára, esetleg más sajátosságaira való tekintettel történik.
- Az 1-es érdemjegyet a kifogástalan magaviseletű, illetve az a tanuló kap, aki apróbb kihágásait tudatosítja és hajlandó magatartásán javítani.
- A 2-es, 3-as és 4-es érdemjegy a tanuló kihágásainak súlyosságától és gyakoriságától függően kerül odaítélésre.
- A tanulónak joga van:
- Az ingyenes oktatásra, fajra, nemre, anyanyelvre, vallásra, politikai és egyéb meggyőződésre, nemzeti és szociális származására, a szülők vagyoni és egyéb helyzetére való tekintet nélkül.
- A személyisége fejlődését szolgáló művelődésre, tehetségének, a szellemi és fizikai képességeinek fejlődésére.
- Ismerni teljesítménye értékelésének kritériumait.
- Amennyiben speciális oktatási-nevelési programot igénylő tanulóról van szó, a fogyatékosságához viszonyított értékelésre.
- Augusztus utolsó hetében javító vizsgát tenni azon 5.-9. évfolyamot látogató tanulónak, aki a tanév végén legfeljebb két tantárgyból elégtelen értékelést kapott.
- Véleménye megfelelő hangnemű kinyilvánítására az osztályfőnöki óra keretében.
- Magánéletének és családjának védelmére.
- Játékra és kikapcsolódásra, amennyiben az oktatással megegyező irányt követi.
- A továbbtanulás kiválasztására, pályaválasztásra.
- Részt venni az osztályönkormányzat munkájában.
- A tantermek, segédeszközök, berendezések megfelelő mértékű használatára.
- Bejelentkezni az iskolai szakkörökbe, bekapcsolódni az iskolai rendezvényekbe.
- Szükség esetén igénybe venni az osztályfőnök, a nevelési tanácsadó vagy a drogellenes koordinátor segítségét.
Nagygéres, 2014. szeptember 1.
Kovács Tibor - iskolaigazgató